Prestiž Nobelovy ceny

Věda. Slovo, které se každému pojí s něčím jiným. Pro někoho je to zbytečná věc, která jen komplikuje život pro jiného je to život. Vesměs se ale asi shodneme, že věda je prapočátek toho, že si dnes žijeme velmi pohodlný a mnohdy dlouhý spokojený život. Vědě vděčíme za mnohé v našem životě. Věda nebyla nikdy jednoduchá, ale proto také byly připravovány různá ocenění za úspěchy, kterých bylo ve jménu vědy dosaženo. Jedou z nejznámějších cen ta Nobelova.

věda a zkoumání

              Nobelova cena se předává od roku 1901, poprvé se tento akt udál ve Stockholmu. Příběh, jak vůbec došlo k vytvoření ceny je již docela známý, ale snad ne všem. Alfred Nobel byl tím, koho bychom dnes nazvali vědcem a vynálezce. Právě jemu je připisován objev dynamitu, který ale Nobel vynalezl pod naivní představou, že se jedná o sílu, která bude lidem pomáhat při práci, na stavbách nebo i jinde. Jenže postupem času se ukázalo, že se jedná o velmi výhodnou zbraň, která byla již během Nobelova života zneužita. Nobel z toho byl hluboce nešťastný, tak jako omluvu zavedl symbolické i finanční ohodnocení nejlepších vynálezů a objevů v určitých oborech.

laboratoř

Základními obory, ve který je možné Nobelovu cenu získat je fyzika, chemie, fyziologie a lékařství, literatura nebo je také určena pro lidi, kteří se významně zasadili o vytvoření či udržení míru. Později v roce 1968 byla vytvořena ještě jedna cena tzv. za ekonomii, ta ale není původní. Nobelova cena s sebou nese nejen příjemný pocit dosažených cílů, finanční odměnu, ale také významnou prestiž. Českých držitelů této ceny není mnoho, proto je dobré je znát. Za literaturu byl vyznamenán Jaroslav Seifert a za chemii Jaroslav Heyrovský. Pak bychom ještě mohli jmenovat další, jejich kořeny jsou ale smíchány s jinými národnostmi. Sem tedy patří česko-americký vědec Cori spolu se svou manželkou nebo baronka Bertha Suttnerová.