Proč jsou ženské verze „mužských“ sportů méně sledované

Je již pravidlem, že naše televize vysílají prakticky veškeré zápasy fotbalové a hokejové ligy. To platí především, pokud jde o mistrovské soutěže. A je také pravdou, že tyto přilákají k televizi velké množství diváků, které následně fandí svým oblíbeným týmům.

 

Na druhou stranu si však jen málokdo uvědomí, že se jedná pouze o mužské varianty těchto sportů. O těch ženských prakticky nikdy neslyšíme, pokud tedy zrovna naše země nedosáhne úspěchu na světových soutěžích, a i potom je o tom pouze zmínka ve zprávách. Rozhodně se finále nepřenáší v přímém přenou. To samé platí také o mládežnických soutěžích.

 

\'fotbal

 

Co za tím stojí? Jednoduše touha lidí vidět ty nejlepší možné výkony. A v myslích lidí je stále zaškatulkováno, že ženy nejsou ani tak silné, ani rychlé jako muži. Navíc nejsou až tak soutěživé a nejdou do takových rizik. Díky tomu také nejsou tyto zápasy až tak zajímavé.

 

Samozřejmě se můžeme ptát, zda jsou tyto předsudky pravdivé. Zjistíme, že z velké části nikoliv. Jistě, průměrná žena je slabší než průměrný muž, avšak to neznamená, že například fotbalové zápasy ženské ligy, zvláště na soutěžích jako například mistrovství světa, nemohou být divácky zajímavé.

 

v tenisu máme známé hráče obou pohlaví

 

Bohužel zde chybí jakákoliv propagace, a to jak ze strany svazů daných sportů, tak i od médií. Přitom by to tak nemuselo být. Stačí se podívat například na tenis – zde jsou přenášeny mužské i ženské zápasy, a to bez jakéhokoliv problému ve sledovanosti. To je způsobeno především tím, že tenis je považován mnohem více za „unisexový“ sport, zatímco fotbal či hokej jsou podle představ veřejnosti výlučně mužskou záležitostí – pro ženy jsou moc drsné. To dnes již samozřejmě neplatí, avšak staré zvyky se jen těžko mění. Proto se schválně zkuste na jeden takový zápas podívat a srovnat jej s výkony jejich mužských kolegů. Možná vás ženy i v tomto případě příjemně překvapí.